Potlesk pro zakazovače

Představte si situaci, že existují jen nekuřácké podniky, hospody a restaurace. A někteří lidé by rádi společně pod jednou střechou poseděli, popili a u toho kouřili cigarety i přesto, že vědí, jak moc tím škodí svému zdraví. A najde se někdo, kdo jejich poptávku uspokojí provozováním podniku, kde se smí kouřit. Dovolí tam vstup i lidem, kteří sice nekouří, ale na vlastní riziko ze svobodné vůle chtějí v takovém prostředí pobývat. Dokonce se najdou i lidé, kteří v takovém podniku chtějí pracovat. Ublíží tím onen podnikatel někomu? Jsou tím nějak ohroženi lidé, kteří nekouří a nechtějí být v zakouřeném prostředí. Logika říká, že ne – do takového podniku přece nepůjdou.

O nesmyslnosti tažení proti kuřáckým podnikům se toho napsalo již hodně. Všechny argumenty zastánců represe (od vyloženě hloupých až po ty sofistikovanější) byly opakovaně vyvráceny. Nekuřáckých restaurací je v současné době téměř polovina*, existují nekuřácké kluby, hospody, pivnice i vinárny. Zkrátka a dobře, za stávajícího stavu si každý může vybrat to své, trh funguje a nabídka adekvátně reaguje na poptávku. Přesto se zákonodárci rozhodli, že je nutno regulovat a od Nového roku budou mít lidé z prvního odstavce smůlu. Jak poptávající, tak nabízející.

Svoboda umírá – za bouřlivých ovací davu. Tenhle zákon totiž není jen o kouření. Je o zasahování do vlastnických práv občanů, do svobody podnikání. Je o další regulaci života lidí těmi, kteří si myslí, že neomylně vědí, co je pro ostatní nejlepší. Je to další pobídka k zahození zodpovědnosti výměnou za jistotu, „že se někdo postará“. Je to další trestání zločinu bez oběti, další krok postupujícího fabiánského socialismu.

Mnozí novému zákazu tleskají – ať už v naivní představě, že ubyde kuřáků, nebo proto, že se nechtějí obtežovat hledáním nekuřácké restaurace – a netuší, že tohle kladivo zakazovačů dříve nebo později nějak dopadne i na ně a jejich hříchy, záliby a kratochvíle. Co přijde dál – nezdravé jídlo, závadné filmy, čokoláda nebo třeba používání parfémů na veřejnosti? Tleskejte dál a dočkáte se.

——————————————————————————————

* Databáze největšího průvodce českými restauracemi restu.cz eviduje v ČR 44 % nekuřáckých restaurací z celkového počtu 25.000.

Reklamy

17 komentářů

 1. „Co přijde dál – nezdravé jídlo, čokoláda ? “ Partnerka je doktorka a tohle by uvítala ještě více 🙂
  520miliard státního rozpočtu(50%) je za kouření a nezdravé jídlo docela dost ne?
  Nechat zmizet jen cukrovkáře B a D1 by se mohla opravovat 3x ročně za 11mld 🙂

  A evidentně jste nikdy nebyl v the UK.
  Ano tam se počet kuřáků snížil, počet lidí s rakovinou(co dojí rozpočet) taky.
  Nejvíce v Ulsteru.

 2. Jenze narozdil od cloveka, ktery bude jist vedle me cokoladu, mi tento nezpusobi rakovinu plic, bolest hlavu ze zakoureneho prostredi atd…kuracky prumysl je obrovsky gigant, ktery rocne stoji tisice zivotu a biliony dolaru, takze jedine dobre, ze se s timto zlozvykem, nic jineho to totiz neni, alespon u nas neco udela… <:o)

 3. Kouření a rakovina??? 😀 Holý nesmysl, který ovládá lidi. Žádné nemoci nemáme, pokud si je sami nedovolíme. Nikdo nikdy nedokázal, že rakovina je z kouření, je to jen a jen náhoda a dobrý politický tah. Kuřácký průmysl je jen kapka v moři oproti farmaceutickému průmyslu. Kdyby se řešila příčina a ne následek, bude tady plno krásných, zdravých a zamilovaných lidí. Zatím jsme pořád chytřejší, bereme více léků, každý rok nové a lepší a kde je výsledek??? Jsem už zdraví? Ne! Bereme více a více prášků a jsme z toho více a více nemocní. Celé je to super PR a pokud sami nepochopíme, nikdy se neuzdravíme. Takže omezovat někoho je nesmysl a vrchol. Omezit se mají chemické sračky, které se dávají do jídla, aby jsme nemohli mít děti…proč myslíte, že Babiš prodává skoro veškeré potraviny v ČR a na druhou stranu skupuje reprodukční kliniky??? 😀

  1. naprosto souhlasím…

 4. Nesouhlasim! Situace je totiz takova,ze ac nechci chodit do zakourenych hospod a jsem nekurak, pokud chci videt sve pratele mezi kterymi jsou i kuraci,nepujdou se mnou do nekuracke hospody a ja se stavam vecnym pasivnim kurakem! Ano,kuraci totiz neverou absolutne ohled na nekuraky,tak to od Noveho roku bude aspon na nejaky cas naopak(nez prijde nova vlada a zrusi to i ono).Zakazu koureni v podnicich proto fandim!

  1. Jestli jsou Vaši kamarádi kuřáci a nepůjdou s Vámi do nekuřácké restaurace, tak bych popřemýšlel o změně přátel (možná si najít nějaké, kteří na Vás ohled brát budou)…

   1. Souhlas, je nesmysl držet si bezohledné přátele.

 5. Je to tak, taky zákazu fandim a článek je podle mě nesmysl. Ok, můžu si vybrat nekuřácký podnik. Ale tak možná ve velkých městech a nebudu tam nikoho znát. U nás, ani ve městě kde pracuju nekuřácký podnik neni. A hospodu kde se v půlce místnosti nekouří neberu. Ten smrad o tom neví, že na druhou půlku nesmí. Jasně, nemusim chodit nikam, ale to už taky neni uplně demokratické, pokud chci, ale nemohu. Věnujte se radši psaní o něčem co má hlavu i patu, třeba nesmyslné rozšiřování solárních elektráren, nebo import muslimů, apod., na to ale už bude potřeba i trochu přemýšlet. Tohle byl výkřik do tmy, protože každý i jen málo inteligentní člověk chápe jak škodí kouření, jak fungují plíce a aspoň částečně jak fungují sociální vztahy. Takže potlesk pro autora a pěkný den…

  1. a máte pocit, že tento zákaz v soukromé hospodě je demokratický?? Kde to jsme? Nebo kam se dostáváme?? Zpět do komunismu? Diktatura bude vládnout opět v čr?? No prosím, tleskejte. Budete se asi divit pokud vám budou zakazovat se ve svém vlastním bytě se třeba koukat na TV po 22h….ano, tak nesmyslný je tento zákon…. V některých zemích je zákaz kouření v restauracích již dlouho, tak se jako ovce musíme opičit? Proč se neřeší automaty?? Proč se neřeší jiné nesmysly v této zemi?

   1. Víte, kdyby kuřáci byli ohleduplní a když se vedle kuřáka posadí k obědu rodina s dítětem k poslednímu volnému stolku, tak by on či ona cigaretu ohleduplně típl, nemusel by tu být takový zákon. Zkuste ale kuřáka slušně požádat, že jde kouř na vás a je vám to při jídle nepříjemné. V 9 případech z 10 se opravdu se zlou potážete. Vyzkoušeno na vlastní kůži.
    Všichni kuřáci si ten zákon berou velmi osobně, ale v podstatě jde jen o změnu podmínek pro určitý typ podnikání. Předpokládám, že o zákazu kouření ve veřejných budovách apod. nemáte námitky, což snad chápe každý duševně příčetný člověk. Jinak byste mohla argumentovat i tím, proč třeba provozovatel solárka musí musí pravidelně kontrolovat a vyměňovat UV trubice, proč zemědělec musí dodržovat předpisy pro rostlinnou a živočišnou výrobu, atd. Většina těch nařízení je kvůli ochraně jejich zákazníků. A tak to vidím i v tomto případě.
    Nakonec bych si dovolil poslední přirovnání k opilému, močí páchnoucímu bezdomovci, kterému se samy od sebe hýbou vlasy podivnou havětí. Pokud si vedle něj sednete v tramvaji, pohodlně se opřete tak, že se vaše ramena dotýkají, a je vám příjemně, pak máte plné právo odmítnout zákaz kouření v restauracích. Pro mnohé nekuřáky je ale pobyt v jedné místnosti s intenzivními kuřáky stejně nepříjemný. Chtějí se třeba najíst či pobavit s přáteli, a stačí jeden intenzivní kuřák, aby jim totálně zkazil tu chvilku, která mohla být třeba příjemně prožitým večerem.
    Stejně jako cestující v tramvaji má možnost přestoupit do druhého vozu či počkat na další tramvaj, má nekuřák možnost zajet si do vedlejší čtvrti, obce či města, a doufat, že nenarazí na dalšího bezdomovce/kuřáka. Stejně jako cestující v tramvaji i host restaurace za poskytnuté služby zaplatí a je ostudné, pokud při tom musí riskovat své zdraví a odcházet znechucen. A v obou případech to nakonec dopadne tak, že se ten slušnější stáhne někam do koutku a prostě to přetrpí.
    Ale já si myslím, že tak by to být nemělo…

  2. Podle me jsou nekuraci sobci k pohledani. Tak znova-jdou vasi pratele do mista, kde se kouri? jejich svobodna volba, vy nemate radi kour? Bezte do kavarny-svobodna volba. Jen uplny idiot si muze myslet, ze vasi pratele najednou prestanou kourit, nebo budou chodit do nekuracke hospody-proste se jen budou schazet jinde, kde se kourit bude dat, treba u pratel. Vy si nepomuzete, jen nekoho omezujete. a jak tu psal pan, ze u nich neni nekuracka hospoda-proc myslite ze neni? treba proto, protoze o ni neni zajem? tak si jednu otevrete a dejte cenu 400 korun za pivo, abyste se uzivil.

   1. To je vážně zbytečná diskuze. V kavárně uslyšíte stejný argument – cigareta ke kafi patří, běžte třeba do knihovny. No jo, ale když tamten si zase rád zakouří pře čtení knížky. Tak běžte… a víte co, když nechcete kouřit, seďte doma na zadku a nevystrkujte nos. Nenapadlo vás, že naopak kuřáci jsou Ti, kteří svým zlozvykem, svojí závislostí obtěžují ostatní? Složí se někdy kuřáci nekuřákům na čistírnu, aby jim nechali vyčistit oděv načichlý kouřem? To asi těžko.
    Přece nejde o to brát kuřákům cigarety od pusy. Je to historicky trpěný nešvar, který jen tak nezmizí, a stejně jako lidé od pradávna pili alkohol, tak s příchodem tabáku do Evropy začali kouřit a zřejmě jen tak nepřestanou. Ale stejně jako je společensky nepřijatelné opíjet se či močit na veřejnosti, tak se postupně stalo společensky nežádoucím kouřit. Změna zákona je jen reakcí na poptávku. Určitou paralelu lze vidět s předností pro chodce na přechodech. Je to taky v podstatě zbytečné nařízení. Stačilo, kdyby motoristé byli ohleduplní, a nikdy by nikoho nenapadalo zákon měnit. Ale s narůstajícím počtem aut se některá místa stala pro pěšího nepřekročitelná. Proto musela zasáhnout legislativa. Po pár letech (a pár mrtvých) už to docela funguje. Na to, že se po návštěvě restaurace nebude člověk muset vykoupat a převléct, si zvykne 99% populace ještě rychleji. A jen pár ortodoxních kuřáků to může zkusit chvíli bojkotovat, ale nejspíš jim nezbude, než se přizpůsobit. Není to konec světa!
    Ještě k té myšlence „ohrožení demokracie“. Demokracie je právě o tom, že menšina se přizpůsobí vůli většiny a že vaše svoboda končí tam, kde moje, a naopak. Můžete svobodně vyjádřit názor (a to také děláte), ale pokud chcete dělat něco, co ostatním vadí, obtěžuje je a poškozuje, tak byste to dělat neměl. Netvrdím, že to je ideální systém. Většinu lze často zmanipulovat a obhájit tak věci normálně nepřijatelné (typickým příkladem budiž volby) a kompromisy rovněž nebývají často dobrým řešením. Ale zákaz kouření nespadl jen tak z nebe. Je to dlouhodobý požadavek velké části obyvatel, který byl konečně vyslyšen.

 6. Zkusili jste někdy zajít do restaurace na Pražském letišti? Byl jsem tam x-ktrát a vždy jsem se za naši zemi styděl. Jsme poslední udírnou v Evropě ne-li na světě. Je to tam nechutné. Proč „bojovníci za svobodu kouření“ nebojují proti zákazu kouření v autobusech, kinech, vlacích a letadlech? Tam se přece donedávna kouřilo. Stejně tak v kancelářích a na pracovištích. Proč nebojují za povolení kouření v shopping centrech v prostorách nemocnic a škol? Tam je přece také omezovaná svoboda občanů.. A že do škol chodí děti? Do restaurací snad ne? Ve Španělsku před několika lety předpokládali zánik mnoha restaurací po zákazu kouření. Byl jsem tam od té doby několikrát a v restauracích si není kam sednout.. Za několik let to bude každý považovat za normální, že se v našich restauracích nekouří a děti se budou divit že to snad někdy v minulosti bylo možné 😉

 7. Přirozené je být nekuřák.A i když mám spoustu přátel kuřáků,také jim vadí,že když přijdou domů z kuřácké restaurace,tak smrdí jak popelník.A vše je o zvyku…i sebevětší kuřáci si zvyknou chodit kouřit ven.Jsem pro tento zákon 🙂

 8. Dle mého názoru je tento vyloženeý zákaz přeci jenom drobet drsná záležitost už popírající základní svobody jedince(i když jak většina lidí bude namítat,jelikož drtivá většina společnosti je nekuřácká,ty zase omezují je)…

  BLA BLA BLA!!!!!!!
  Jsem jednoznačného názoru že by se tato situace měla spíše řešit daňovym zvýhodněnim nekuřáckých lokálů a zároveň s tím stanovením velmi přísných norem vzduchotechnyky v lokálech kuřáckých(jenž podotýkám je velmi nákladná ,ale zato když je dobře udělaná taky opravdu účinná!!!!!!)
  V ten okamžik by drtivá většina lokálů stejně přešla na nekuřácký režim a jen hrstka by se rozhodla z finančních důvodů zůstat jako kuřácké.
  Měli by na výběr pro co se rozhodnou!!!!!!!!!
  Nikdo by nikoho nebuzeroval!!!!!!!!
  Nikdo by nikomu přece nic nezakazoval a k všeobecné spokojenosti přeci zákazy rozhodně nepatří!!!!!!!!
  Nevedla by se tu tato stupidní konverzace!!!!!!!

  Nerikám že je tohle nějaky geniální řešení situace ale alespoň mi je nediktovala EU
  a jsem přesvedšený o tom že by měla šanci fungovat
  a navíc jako bonus pro naši NEMYSLÍCÍ VLÁDU :vy idioti tohle narozdíl od tý vaší frašky co tam vyvádíte nerozvrací stát,zaměstná pár jedinců a přinese drobet peněz do statní kasy, který by se pro změnu mohli použít na něco rozumnýho než jste vy !!!!
  třeba :školy,nemocnice,věda,kultůra……a ne do bandy naprosto dementnćh sebezamilovaných tupců co neni schopna ale naprosto niceho!!!!!

  takže jsem jednoznačně pro jiný zákon !!!!

  s pozdravem: Martin Neduha

  1. Musím uznat, že ač příznivce zákazu kouření, tak váš návrh je konstruktivní a má hlavu a patu. Kdyby se to trošku dopilovalo, tak by to mohlo být velmi demokratické řešení.
   Jenže se obávám, že v chytré české hlavičky by to stejně nějak obešly. A nedivil bych se, kdyby tak dopadl i ten zákon, o kterém se tu bavíme.

 9. je mi z Vás na zvracení.copak to vážně nikdo nevidí.sami si řežete větev pod sebou.podporou těchto nesmyslných zákonů souhlasíte s tím že vám co nevidět zakáží zase třeba mluvit hlasitě na svém pozemku a pomalu ale jistě dýchat příliš velké množství vzduchu-byť ve svém soukromí.desítky generací dědečků dožívajících se 90ti let věku si chodili odpočinout a poklábosit do restaurace,hospod atd. při doušce piva a dýmu z lulky.to byl pravý smysl hospody.ale dnes jsou tyto budovy opanovávány matky s dětmi což je krajní hnus.přátelé kde to jsme.moje matka vychovala 3 děti a nikdy nás do restaurace čí hospody nevzala.v pořádku.celou dobu se snažila abychom se měli dobře a od rána se nezastavila.jsem kuřák a uvítal jsem když se začali zřizovat oddělené prostory v restaur. pro kuř. a nekuř.ale vážení nechápu proč ve „čtyřce bez větráku“ či s větrákem by nemohli kuřáci kouřit.Silně mi to připomíná totalitu komunismu.a vím o čem mluvím.za toto jsem vám demokracii nevybojoval.

Zanechat odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

Logo WordPress.com

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google photo

Komentujete pomocí vašeho Google účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

Připojování k %s

%d bloggers like this: