Sýrie – další na řadě..


Už je to tady, USA se chystají bombardovat Sýrii. Nic neočekávaného, řekli by mnozí, kteří sledují dvouletý vývoj nepokojů v této blízkovýchodní zemi. Nic hezkého a správného, řeknou mnozí z těch, kteří kriticky sledují počínaní americké administrativy a evropských spojenců USA v posledních letech. Po Jugoslávii, Iráku a Libyi se jedná o další zemi, která pocítí drtivý dopad americko-spojeneckých ozbrojených sil, aniž by jakkoliv Američanům či jejich spojencům vojensky škodila. Aha, ale on je tam vlastně ten diktátor ubližující lidem a možná, jak ukazují filmaři v bondovkách, schopný a odhodlaný zničit celý svět. Proto jej musíme odstranit – nejlépe tak, že bombami zasypeme celou zemi. A aby to veřejnost lépe sežvýkala – jedná se konec konců o zabíjení lidí a na to jsou voliči hákliví – budeme tomu říkat humanitární intervence nebo humanitární bombardování.

Humanitární bombardování, podlý havlistický eufemismus snažící se překroutit skutečnost a navodit dojem, že existuje něco jako správné a bohulibé masakrování lidí. Nic jako humanitární bombardování neexistuje, jen bombardování, řekli by Vám třeba civilisté roztrhaní šrapnely. Táhlý hvízdot letící pumy, hlasitý třesk, padající domy a krvavé cáry masa. Zní to humanitárně? Trefný překlad tohoto orwellovského newspeaku je spíše „účel světí prostředky“.

Důležitou roli hrají samozřejmě média, protože válku je nutno veřejnosti prodat a v žádném případě nevypadat jako agresor. Co záleží na tom, že zbraně hromadného ničení v Iráku nebyly nalezeny, nemluvě o tom, že samotný Saddám Husajn byl na svůj post Američany dosazen a podporován, dokud se jim to hodilo. Co záleží na tom, že s Kaddáfím si podávali ruce mnozí představitelé „evropské demokracie“ i prezident USA, dokud jim libyjský vůdce půjčoval peníze. Nepohodlné skutečnosti je nutno zamlčet a lež opakovat tisíckrát, dokud z ní nebude pravda. Občan sledující pouze tzv. mainstreamová západní média pak lehce nabude dojmu, že válka je jediné a správné řešení. Stejná strategie byla použita i v případě Sýrie. Nicméně na rozdíl od předchozích válečných eskapád je mediální situace poněkud odlišná –  díky internetu, alternativním médiím a sociálním sítím máme informace i z jiného pohledu, než nám servíruje CNN, BBC, Reuters nebo papouškující ČTK. Části soudné veřejnosti začíná být divné, jak americká vláda plundruje jednu zemi za druhou, zatímco na domácí půdě omezuje občanská práva a plive na ústavu. A tak se veřejnost zajímá a díky internetu se dostává k překvapivým informacím, které jen umocňují pocit, že věci nejsou takové, jak je ukazují večerní zprávy v televizi.  Zfalšované fotografie, dezinterpretace (šikovně sestříhaných) videozáznamů, které někdy ani nebyly natočeny v Sýrii, informace o tom, že rebelové alias Free Syrian Army nejsou většinou Syřané, ale různorodí příslušníci teroristických skupin z celého světa financovaní a vyzbrojovaní některými západními i islámskými zeměmi. Proč například v hlavních českých médiích chybí informace NATO, že 70 % Syřanů Assada podporuje?

A teď onen chemický útok. J. Kerry, W. Hague i socialistický prezident Francie Hollande jsou (téměř) stoprocentně přesvědčeni, že jej má na svědomí syrská armáda. Prý na základě odposlechů tajných služeb. Promiňte, ale vyrobit takovýto důkaz si může kterákoliv vláda kdykoliv. Ta americká spěchá s bombardováním, francouzská to ráda podpoří. (Pouze britský parlament se v souladu s přáním veřejnosti rozhodl do války nezapojit.) Nechtějí čekat na vyšetřování, ignorují skutečnost, že chemickými zbraněmi disponují i povstalci a že s nimi před časem, jak to vypadá, byli dokonce zatčeni v Turecku. (Nemluvě o tom, že vládní síly mají poslední dobou navrch, v zemi jsou inspektoři OSN a Assadovi bylo jasné, že použití bojových plynů by vyvolalo právě takovouto situaci.) Znalci historie, obzvláště té vojenské, vědí dobře, co znamená pojem false flag attack, stejně tak vědí, že USA tuto taktiku již v minulosti použily. Na internetu se o tom mluvilo již před měsíci, dnes o této variantě hovoří např. americký kongresman Ron Paul, který se správně ptá cui bono. (Viní z útoků al-Kájdu, která je jednou ze skupin povstalců podporovaných USA.)

Ať už je to jakkoliv, z výše uvedeného jasně vyplývá, že v chemických zbraních mají USA casus belli stejně jako tomu bylo třeba v případě incidentu v Tonkinském zálivu. A snaha co nejrychleji začít pálit do Sýrie rakety jim příliš důvěryhodnosti nepřidává. Vím, že válečnou mašinérii bude velmi obtížné zastavit a pokud USA budou chtít, prosadí si nakonec svou. Jsem však alespoň rád, že existuje spousta těch, kteří si podobný vývoj událostí nepřejí, kteří odmítají agrese vůči suverénním státům, a jsem hrdý na to, že jsem jeden z nich.

Reklamy

One response

  1. http://www.ceskenoviny.cz/zpravy/asad-poprel-ze-stoji-za-pouzitim-chemickych-zbrani/981292

    „Personální šéf Bílého domu Denis McDonough dnes prohlásil, že ke stanovení zodpovědnosti syrské vlády za chemický útok není zapotřebí „nevyvratitelných důkazů mimo veškerou pochybnost“, ale stačí na to „zdravý rozum“. Poukázal přitom na drastické záběry lidí zvracejících v křečích pořízené bezprostředně po útoku na Damašek, které tento víkend odvysílala americká zpravodajská televize CNN.“

    Co dodat?

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: