Ještě jednou k Edwardu Snowdenovi..

Osobnost Edwarda Snowdena se v poslední době stala předmětem mnoha krajních reakcí, ať už nenávistně fanatických, označujících jej za zrádce a zaprodance pekelných teroristů, nebo oslavně revolučních považujících třicetiletého Američana za novodobého Gándhího. Co se tedy vlastně stalo, co Snowden udělal, a kým tedy je?

Edward Snowden, bývalý zaměstnanec firmy Booz Allen Hamilton (společnosti pracující na zakázkách mj. pro CIA,  NSA a armádu),  poskytl londýnskému periodiku The Guardian tajné materiály dokazující masové sledování elektronické komunikace nejen amerických občanů. Pomohl tak mimo jiné veřejně odhalit existenci amerického vládního projektu PRISM, britského programu Tempora, skutečnosti, že je plošně sledována komunikace obyvatel velké části světa. Materiály dokonce vrhly stín podezření na společnosti jako Google, Microsoft, Apple, Facebook, AOL nebo Yahoo, že s americkou vládou spolupracují aktivně a dobrovolně. (Dále také telekomunikační společnosti AT&T, Verizon a Sprint, viz zde.)

Takže ve zkratce – americká vláda (ve spolupráci s britskou vládou) špehuje v ohromném rozsahu své vlastní i zahraniční občany. Nic, co napíšete na internetu, si nemusí přečíst jen adresát vašeho textu. Přenos a ukládání dat, videokonference, přihlášení se k účtu, to všechno s vámi sdílejí tajné služby. Ehm, vážně to někoho překvapuje? Nebo to, že nejsledovanější oblasti světa jsou třeba Írán, Pákistán a Egypt?

Snowdenova akce v podstatě jen potvrdila to, co si někteří mysleli, a někteří, vysmíváni jako příznivci konspiračních teorií, říkali nahlas již delší dobu. Mě osobně nejvíce zaujala jen role telekomunikačních společností a soukromých poskytovatelů internetových služeb. Jinak jsem zrovna úžasem neomdléval. Ale byl jsem rád. Byl jsem rád, že lidé mají nyní potvrzeno černé na bílém, že je státní moc velmi detailně sleduje, že jejich soukromí na internetu a po telefonu neexistuje a že se podle toho mohou zařídit. „A co teroristé, ti se podle toho také mají zařídit?“ ptají se s pohrdavým úšklebkem zavilí bojovníci proti teroru (většinou muslimskému, nikdy ne státnímu). No, skutečně si myslíte, že útok na americkou ambasádu se plánuje na Facebooku? Ano, propaganda tam je, návody k efektivnímu použití střelných zbraní taky, ale pochybuji, že by takový Omar Hammami svolával své soudruhy do zbraně přes ICQ. V každém případě si nemyslím, že by si „masoví vrazi“, ať už skuteční, domnělí nebo nastrčení, nějak výrazně polepšili.

Tím se dostáváme k tomu, co Snowden neudělal. Neodhalil identitu tajných agentů, umístění rezidentur nebo vojenských objektů, neprozradil akční plány tajných služeb ani informace o tom, do jakých akcí jsou zapojeni a na čem pracují. Bezprostředně neohrozil zdraví a životy. I proto považuji označení Edwarda Snowdena opovrženíhodným zrádcem za přehnané a neodpovídající realitě.

Stejně tak si nemyslím, že takto rozsáhlé zasahování do soukromí není důvodem k znepokojení jen proto, že se (prý) dosud neobjevily důkazy o jeho zneužití, jak píše pan Ondřej Neff. Vládní akce namířené proti občanům a občanským svobodám, byť jsou prezentovány s potenciálně dobrým úmyslem, by měly být vždy důvodem k obezřetnosti a znepokojení. Thomas Jefferson řekl, že strom svobody musí být čas od času osvěžen krví patriotů a tyranů. V tomto kontextu vidím Edwarda Snowdena spíše jako patriota.

Reklamy

Zanechat Odpověď

Vyplňte detaily níže nebo klikněte na ikonu pro přihlášení:

WordPress.com Logo

Komentujete pomocí vašeho WordPress.com účtu. Odhlásit /  Změnit )

Google+ photo

Komentujete pomocí vašeho Google+ účtu. Odhlásit /  Změnit )

Twitter picture

Komentujete pomocí vašeho Twitter účtu. Odhlásit /  Změnit )

Facebook photo

Komentujete pomocí vašeho Facebook účtu. Odhlásit /  Změnit )

w

Připojování k %s

%d bloggers like this: